Pobyty przed wyborem na Stolicę Piotrową

Jan Paweł II

Pierwszy pobyt, jeszcze ks. Karola Wojtyły w Toruniu miał miejsce już w czerwcu 1953 roku. Nocował on u rodziny Gudel, która mieszkała na tzw. Winnicy, skąd udał się wspólnie z ks. Czesławem Obtułowiczem, Stanisławem Abrahamowiczem oraz Klemensem Gudlem na wyprawę wakacyjną na Kaszuby, a dokładnie do Kartuz i okolicznych miejscowości.

Więcej

Przyszły papież kilkakrotnie bywał we Włocławku i na terenie diecezji włocławskiej. Pierwszą oficjalnie odnotowaną jego obecnością był udział w święceniach biskupich ks. Kazimierza Majdańskiego. Miały one miejsce w katedrze włocławskiej 24 marca 1963 roku. Kolejny pobyt związany był z uroczystościami Tysiąclecia Chrztu Polski.

Więcej

Kilka razy ks. bp Karol Wojtyła przebywał w Bydgoszczy i okolicach miasta. Najważniejszym wydarzeniem była koronacja obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości z bydgoskiej fary, która miała miejsce dnia 29 maja 1966 roku o godz. 19.00 na placu przy kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Szwederowie.

Więcej

Pielgrzymki papieskie

Włocławek znalazł się na pielgrzymim szlaku Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego IV pielgrzymki do Polski. Trwała ona w dniach od 1 do 9 czerwca 1991 roku. Papież nawiedził wówczas następujące miejscowości: Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomża, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock oraz Warszawę. W homiliach Ojciec Święty podejmował przede wszystkim temat poszczególnych przykazań Dekalogu. Była to swoista katecheza do rodaków, którzy żyli już w nowych warunkach politycznych. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”.

Więcej

Spotkanie z papieżem Janem Pawłem II w Bydgoszczy miało miejsce na lotnisku. Hasło pielgrzymki papieskiej brzmiało: Męczennicy świadkami sprawiedliwości i miłości. Odwołanie do męczenników właśnie w Bydgoszczy nie było przypadkowe. To w tym mieście pielęgnowana jest pamięć o męczennikach, począwszy od tych średniowiecznych, poprzez męczenników II wojny światowej, a skończywszy na postaci ks. Jerzego Popiełuszki.

Więcej

Śmigłowiec z Ojcem Świętym wylądował na płycie toruńskiego lotniska o godz. 13.35. Papieża przywitali przedstawiciele władz kościelnych, państwowych i samorządowych, między innymi ks. bp Andrzej Suski, Marszałek Senatu RP prof. Alicja Grześkowiak i prezydent Torunia Wojciech Grochowski. Po powitaniu papamobile przejechał wśród zgromadzonych na lotnisku pielgrzymów, a dalej ulicami Torunia: Szosą Okrężną, Gagarina, Sienkiewicza, Fałata, Kraszewskiego, Czerwoną Drogą, Szosą Chełmińską, Rynkiem Staromiejskim, Szeroką i udał się bezpośrednio do domu biskupiego przy ul. Łaziennej. Przed domem doszło do krótkiego spotkania Ojca Świętego z przedstawicielami Polonii amerykańskiej, razem z nimi była szesnastoletnia Iranka, Mernousch, której Jan Paweł II pomógł uratować wzrok.

Więcej
Skip to content