Mój Papież, moje życzenia, moje wspomnienia

W życiu wielu z nas św. Jan Paweł II odgrywał znaczącą rolę – był autorytetem, przewodnikiem duchowym, rodakiem, z którego byliśmy dumni. Dziś zostały nam wspomnienia.

Jan Paweł II we wspomnieniach najstarszych mieszkańców regionu

Wanda Łukaszewicz urodziła się w Panowicach (powiat Podhajce, województwo tarnopolskie), na obecnej Ukrainie, 30 września 1919 roku. Jej tata i brat zmarli na Kresach, a ona sama wraz z mamą i siostrą zostały przymusowo przesiedlone w 1945 roku – najpierw do Krakowa, a po kilku miesiącach, na zaproszenie rodziny przyjechały do Torunia. Urząd repatriacyjny przydzielił im gospodarstwo rolne w Papowie Toruńskim. Po II wojnie światowej wyszła za mąż za Michała Łukasiewicza. W latach sześćdziesiątych małżeństwo przeniosło się do Torunia. Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla rówieśników Niepodległej odebrała we wrześniu ubiegłego roku (więcej). Pełen biogram tutaj.

Kazimierz Maciejewski to miłośnik teleturniejów i wierny kibic naszej reprezentacji w skokach narciarskich. Przez całe życie prowadził niewielkie gospodarstwo w Gąsawie (powiat żniński), w której się urodził i wychował. W czasie wojny został wysłany na przymusowe roboty do Niemiec. Tam poznał żonę, Eugenię Chojnacką. Małżonkowie powrócili do Polski w 1946 roku. Pan Kazimierz zajął się pracą w rodzinnym gospodarstwie, pani Eugenia – pielęgnowaniem domowego ogniska i wychowywaniem potomstwa. W 1947 roku państwu Maciejewskim urodziła się córka Danuta, po czternastu latach para doczekała się także syna Macieja. Marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z rąk przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej nestor odebrał w lutym (więcej). Pełen biogram tutaj.

Aurelia Liwińska urodziła się w 24 lipca 1917 roku w majątku Kołbanie na Wołyniu w patriotycznej, polskiej rodzinie, jako piąte dziecko Aliny z Kurowskich i Mariana Zaleskiego herbu „Dołęga”. Wychowywała się w środowisku wielokulturowym, wielowyznaniowym. Już jako trzyletnia dziewczynka przeżyła utratę ukochanego ojca, który został zamordowany podczas wojny polsko-bolszewickiej, w sierpniu 1920 r., została więc półsierotą. W kolejnych latach otrzymała staranne wykształcenie: szkoła podstawowa, gimnazjum i pensja dla panien. Radosny okres młodości został przerwany przez wybuch II wojny światowej i rychła wpierw okupacja sowiecka, a później niemiecka –  przeżywała więc gehennę dwóch niewoli: sowieckiej i niemieckiej. Po zakończeniu II wojny światowej następuje próba ułożenia życia na nowo – zamieszkała w Iwicznej, gdzie poznała przyszłego męża Czesława, który powrócił z niewoli niemieckiej. Ślub wzięli 26 grudnia 1945 roku i razem przeżyli 53 lata. Pełny biogram tutaj.

„Barka” od husarii

W ostoi husarskiej w Watorowie (powiat chełmiński) zabrzmiała „Barka”. Z okazji nadchodzącej rocznicy urodzin Jana Pawła II członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprezentowali pieśń, która była nieodłącznym elementem każdego spotkania z Ojcem Świętym.

Zaśpiewali dla papieża

Dwudziestu śpiewaków z chóru „Chorus Culmensis” z Chełmna pod batutą Wojciecha Błaszaka wykonało utwór „Ave Maria” Hugo Gyldmarka. Muzycy uczcili w ten sposób setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, który właśnie Matce Bożej zawierzył swoje życie.

Szkolna Barka

Społeczność Szkoły Podstawowej w Grzybnie (powiat chełmiński) wykonała ulubioną pieśń św. Jana Pawła II, mimo przeszkód związanych z kwarantanną.

Wspomnienia o św. Janie Pawle II.

Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński, prymas Polski

Ks. prałat dr hab. Wojciech Frątczak – wikariusz generalny diecezji włocławskiej

Krystyna Janina Szalewska-Gałdyńska to polska malarka, graficzka i rysowniczka. W 1958 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, a pięć lat później uzyskała dyplom magistra sztuki w zakresie grafiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Daniel Pach jest artystą fotografikiem, fotoreporterem, niezależnym dokumentalistą, realizatorem szeregu projektów fotograficznych w kraju i za granicą, m. in. w Hiszpanii i Bośni. Laureat prestiżowych konkursów, mi.in. Grand Press Photo, BZWBK Press Foto oraz Przeglądu Polskiej Fotografii Prasowej. Trzy fotografie jego autorstwa zostały wybrane przez miesięcznik „Press” do zbioru najważniejszych fotografii ostatniego ćwierćwiecza w Polsce. Autor wielu indywidualnych wystaw w kraju i za granicą. Na co dzień zajmuje się fotografią przyrodniczą, lotniczą, dokumentuje ginącą kulturę i obyczaje.

Wojciech Grochowski działalność samorządową rozpoczął w 1990, do 1994 sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Torunia. W latach 1998–2002 pełnił urząd prezydenta miasta Torunia. Za jego prezydentury Toruń gościł papieża Jana Pawła II (7 czerwca 1999).

Prof. Waldemar Rozynkowski to diakon rzymskokatolicki, mediewista, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1992 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1995 roku ukończył studia teologiczne w Studium Życia Rodzinnego Kolegium Teologicznego Diecezji Toruńskiej. Specjalista w zakresie badań nad państwem zakonu krzyżackiego, historii zakonów i zgromadzeń zakonnych oraz dziejów religijności w średniowieczu. Od 2011 roku diakon stały w diecezji toruńskiej.

Roman Jasiakiewicz to polski adwokat, polityk , w latach 1998–2002 prezydent Bydgoszczy. Od 1993 do 1998 był prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Działał w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 1998 został powołany przez radę miasta Bydgoszczy na urząd prezydenta tego miasta. Pełnił go do 22 listopada 2002.

Ks. dr. Mariusz Kuciński proboszcz Parafii św. Mateusza w Bydgoszczy, wykładowca w Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy oraz Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy.

Ks. prałat Sławomir Oder jest kapłanem diecezji toruńskiej. 14 maja 1989 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Mariana Przykuckiego, ówczesnego ordynariusza diecezji chełmińskiej. Od 1985 roku przebywa w Watykanie. Zdobył stopień doktora obojga praw. W 2000 został powołany na stanowisko prezesa Trybunału Apelacyjnego przy Wikariacie Rzymu. Jest także honorowym prałatem domu papieskiego. Funkcję tę nadał mu Jan Paweł II. 13 maja 2005 otrzymał misję postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. 1 czerwca 2013 został mianowany przez papieża Franciszka Wikariuszem Sądowym Trybunału Zwyczajnego w Wikariacie diecezji rzymskiej. W 2015 prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aldo Amati to ambasador Włoch w Polsce. Urodził się w Bergamo w 1961 roku. W 1987 roku rozpoczął służbę dyplomatyczną we włoskim MSZ. W roku 2013 otrzymał odznaczenie Wielkiego Oficera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

Doktor Perfilipo Crucitti jest lekarzem z Polikliniki Uniwersyteckiej Campus Bio-Medico w Rzymie. Jego ojciec Francesco Crucitti był chirurgiem Jana Pawła II.

br. Marian Markiewicz ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego – kierowca św. Jana Pawła II.

Skip to content