Jan Paweł II swoje święte pielgrzymowanie rozpoczął w Wadowicach.

 

Filmowe biografie Jana Pawła II

Najbliższą rodziną Karola Wojtyły byli rodzice (Emilia i Karol Wojtyłowie) brat Edmund oraz siostra Olga.

 

Więcej na temat osób, które ukształtowały młodego Wojtyłę:

Emilia Wojtyła

Karol Wojtyła

Edmund Wojtyła

Olga Wojtyła

Z okna domu rodzinnego Karol widział mury kościoła parafialnego pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, gdzie został ochrzczony, a następnie 25 maja 1929 r. przyjął I Komunię Świętą. Z tego wydarzenia zachowało się zdjęcie i Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej Karol Wojtyła zanim został kapłanem pasjonował się sztuką, głównie literatura i teatrem. Jako Andrzej Jawień pisał wiersze, artykuły do prasy a nawet sztuki teatralne. Najbardziej znana pt. Przed sklepem jubilera” doczekała się nawet ekranizacji.

Sztuka i szeroko pojęta kultura zawsze zajmowały w sercu Jana Pawła II znaczące miejsce. W szczególny sposób o kulturze i o artystach mówił podczas pielgrzymki do Polski w 1987 r., gdy w Warszawie odczytał list o znaczeniu kultury.

Jan Paweł II i jego dokonania od początku pontyfikatu stanowiły dla artystów niezwykłą wartość i źródło inspiracji. Do tej pory powstała niezliczona ilość dzieł i wystaw poświęconych wielkiemu Polakowi.

Strumień

przez Dariusz Bereski, Michał Hajduczenia | Trzyptyk Rzymski - Jan Paweł II

Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej

przez Dariusz Bereski, Michał Hajduczenia | Trzyptyk Rzymski - Jan Paweł II

Wzgórze w krainie Moria

przez Dariusz Bereski, Michał Hajduczenia | Tryptyk Rzymski - Jan Paweł II

Człowiek tworząc kulturę tym właśnie wyróżnia się od wszystkich pozostałych bytów. W poszanowaniu roli kultury w życiu Karola Wojtyły i znaczenia Jana Pawła II dla kultury 18 maja br., dokładnie w dniu 100 urodzin Jana Pawła II, na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu zainaugurowano działalność Instytutu Kultury Świętego Jana Pawła II.

Karol Wojtyła jako nieutrudzony pielgrzym rozumiał, że musi być blisko ludzi. Wierzył, że tylko przebywając wśród nich zdoła nawiązać z nimi więź, zbudować relacje oparte na prawdzie i miłości, poznać ich troski i umocnić ich w wierze. Temu służyły liczne podróże: 104 pielgrzymki międzynarodowe do 129 krajów na wszystkich kontynentach i 140 podróży apostolskich na terenie Włoch. Umiłowaną ojczyznę odwiedził dziewięciokrotnie. Dla mieszkańców dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego najważniejsze były dwie z nich: z 1991 r., kiedy 7 czerwca odwiedził Włocławek i ponownie 7 czerwca osiem lat później, gdy na trasie papieskiej pielgrzymki znalazły się dwa największe miasta regionu: Toruń i Bydgoszcz.

Wspomnienia i relacje z pielgrzymek

Relacje z pielgrzymki 1999 r.:

Relacja 1

Relacja 2

Relacja 3

Relacja 4

Relacja 5

Relacja 6

 

Audycje związane z Jan Pawłem II: patron województwa, rocznica wizyty itp:

Pierwszy Dzień Tygodnia – Dzień Patronalny św. Jana Pawłą II w województwie kujawsko-pomorskim
Link

Pierwszy Dzień Tygodnia – X rocznica pobytu Jana Pawła II w Bydgoszczy
Link

Pierwszy Dzień Tygodnia – On był znakiem
Link

 

Materiały filmowe na kanale YouTube Urzędu Marszałkowskiego

Województwa Kujawsko-Pomorskiego:

Zobacz wspomnienia filmowe.
Link

Zobacz filmy rocznicowe.
Link

 

Rocznicowe lekcje Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły:


Zobacz lekcje rocznicowe.

Link

Galerie na portalu flickr
100. rocznica urodzin Jana Pawła II na Kujawach i Pomorzu Pielgrzymki papieża Jana Pawła II do regionu Jan Paweł II - patronem województwa

Podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1991 r. w Częstochowie odbyły się VI Światowe Dni Młodzieży.

Na tę okoliczność Tomasz Kamiński – muzyk i kompozytor związany z naszym regionem przygotował Muzyczne listy do młodych” – muzykę stanowiącą oprawę muzyczną spotkania Jana Pawła II z młodzieżą.

Do rangi symbolu urosły spotkania z Janem Pawłem II pod oknem na Franciszkańskiej w Krakowie. Polacy gromadzili się tam każdego wieczoru, podczas każdej z wizyt Ojca Świętego w kraju.

Jan Paweł II był autorytetem w wielu aspektach. Swoimi przemyśleniami, trafnymi spostrzeżeniami oraz refleksjami na temat wielu aspektów życia chętnie dzielił się z ludźmi a jego poglądy zyskały uznanie nawet wśród tych, których pozornie więcej dzieliło z Ojcem Świętym niż łączyło. Największą wartością Papieża Polaka było to, że zjednywał ludzi. Początkowo obcy ludzie o różnych poglądach i przekonaniach stawali razem, by wspólnie wysłuchać tego, co ma do przekazania Jan Paweł II. Ojciec Święty mówiąc o rodzinie, małżeństwiewolnościpolityce,  Polscemodlitwiechorych i posłudze chorym, nauczaniu i wychowaniu zawsze wskazywał na drugiego człowieka – na poszanowanie ludzkiej godności, uszanowanie jego odmienności, nienaruszalności granic oraz dostrzegania i pielęgnowania piękna, które jest w każdym człowieku.

Nie bał się mówić o rzeczach trudnych. Nauczał i pokazał, że także przemijanie ma sens. Podkreślał , że śmierć jest wspólnym doświadczeniem każdego człowieka i wraz z biegiem kolejnych lat życia ma się niesłabnące uczucie jej bliskości. Swoim pontyfikatem oswajał ludzi ze śmiercią i zmarł pośród nich, pośród modlącego się tłumu zjednoczonych ludzi. Tuż po ogłoszeniu śmierci Jana Pawła II ludzie spontanicznie zaczęli krzyczeć „santo subito!” (natychmiast święty). Każdy czuł, że Karol Wojtyła powinien wstąpić w szeregi świętych i błogosławionych. Po wyjątkowo krótkim procesie kanonizacyjnym 27 kwietnia 2014 r. papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II Świętym

Równolegle do procesu beatyfikacji i kanonizacji Papieża Polaka powstała Litania do Jana Pawła II, by wierni na całym świecie mogli wypraszać łaski u Ojca Świętego i za Jego pośrednictwem zwracać się do Boga.

27 marca 2017 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął przez aklamację decyzji papieskiej uchwałę o ustanowieniu Jana Pawła II Patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tym samym Kujawy i Pomorze zostały pierwszym na świecie regionem, który jako patrona obrał Papieża Polaka.

Na okoliczność jubileuszu 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II wojewódzkie instytucje kultury przygotowały wiele inicjatyw upamiętniające Patrona Kujaw i Pomorza:

OPERA NOVA

MUZEUM ETNOGRAFICZNE 

WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. DR W. BEŁZY

KSIĄŻNICA KOPERNIKAŃSKA

GALERIA I OŚRODEK PLASTYCZNEJ TWÓRCZOŚCI DZIECKA

MUZEUM ZIEMI KUJAWSKIEJ I DOBRZYŃSKIEJ

TEATR IM. W. HORZYCY

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY W BYDGOSZCZY

OŚRODEK CHOPINOWSKI W SZAFARNI

 

Podczas pandemii spowodowanej zagrożeniem COVID-19 Województwo Kujawsko-Pomorskie uruchomiło Kujawsko-Pomorską e-szkołę, na której także w sposób szczególny została przybliżona sylwetka Jana Pawła II oraz jego dokonania. W sposób szczególny obchodzono ten wielki jubileusz w Wadowicach – rodzinnym mieście Karola Wojtyły.

Papieskie medale honorowe w Wadowicach w sposób szczególny upowszechniają nauczanie Jana Pawła II, cała Polska piecze tort urodzinowy.

Specjalne przesłanie do ludzi młodych przygotował także Papież Franciszek przypominając, iż pielgrzymowanie Jana Pawła II było napełnione pasją do życia.

 Specjalny dodatek przygotowany przez Polska Press z okazji jubileuszu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

 

Filmy i artykuły upamiętniające Jana Pawła II:

 

Skip to content